bosch niebieski

«Wróć | Tytan Gostynin - Sklep - Elektronarzędzia, Bosh, Makita, Neo » Bosch » Historia


Kategorie
Klub BSS

Newsletter

Podaj nam swój e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

zawartość koszyka:
0 produktów

łączna cena:
0,00 PLN

kupuję
Logowanie

ilość produktów:
0 produkty

zobacz

Historia

Cofnijmy się do roku 1886, gdy Robert Bosch zakładał swoją firmę. To czasy wielkiego przełomu. Przemysł zaczynał rozwijać się z niespotykaną dotąd dynamiką: elektrotechnika otwierała nowe, jeszcze niezbadane możliwości. Robert Bosch, zafascynowany elektrycznością zakłada Warsztat Mechaniki Precyzyjnej i Elektrotechniki. Instaluje odgromniki, zakłada telefony domowe, konstruuje urządzenia elektrotechniczne. Niepostrzeżenie, dzięki osobistym, wysokim wymaganiom odnośnie jakości oraz umiejętności dopasowania się do potrzeb klientów, wyrabia sobie oraz swojej firmie opinię solidnego partnera. A potem pojawia się problem, którego nie potrafią rozwiązać ani Nicolaus Otto, ani Carl Benz, ani nawet Gottlieb Daimler … problemem tym było stworzenie precyzyjnego, sterowanego niezależnie zapłonu do skonstruowanych przez nich silników spalinowych. Bez takiego zapłonu silniki spalinowe przypominają raczej maszynę parową: są duże i ciężkie, powolne i zawodne. Ów problem nad problemami, jakim był niezawodny zapłon, firma Bosch rozwiązuje w pierwszym roku swojej działalności. Gdy otrzymuje zlecenie, utalentowany inżynier, Gottlob Honold, konstruuje pierwszy na świecie, sprawnie działający zapłon magnetyczny. Jednak firmy produkujące samochody wykazują sceptycyzm wobec nowego aparatu zapłonowego. Dopiero sukces, jaki odnosi kilka tysięcy zapłonów wyprodukowanych dla silników stacjonarnych, rozpoczyna triumfalny pochód firmy Robert
Bosch oraz daje początek historii sukcesu:

  • 1902 świeca zapłonowa 1910 centralny układ smarowania olejem do maszyn i silników
  • 1912 prądnica samochodowa 1913 rozrusznik elektryczny oraz „światła Bosch“ w samochodzie

Przekonany do swoich produktów, Robert Bosch szybko zaczyna się interesować ekspansją zagraniczną, a sukcesy w tej dziedzinie potwierdzają właściwość obranej drogi: w 1914 roku udział eksportu w obrotach dochodzi do ponad 85 %. Wtedy wybucha Pierwsza Wojna Światowa … Po zakończeniu wojny firma Robert Bosch musi zmierzyć się z trudnymi zadaniami. Produkcję trzeba dostosować do potrzeb kraju w czasach pokoju. Aby w pełni wykorzystać potencjał maszyn produkcyjnych, oprócz „tradycyjnych“ produktów trzeba zdobywać nowe rynki.
Asortyment produktów Bosch powiększa się:

  • 1921 klakson Bosch
  • 1925 pompa wtryskowa Bosch do silnika Diesla
  • 1926 akumulator Bosch do samochodów
  • 1928 kierunkowskaz - pierwszy tego typu w samochodach, oraz pierwsze „narzędzie elektryczne”, maszynka do strzyżenia włosów!
  • 1929 centralny układ smarowania smarem do maszyn i silników


Potem, w roku 1932, dochodzą dwie nowe branże: sprzęt gospodarstwa domowego i elektronarzędzia!


/

Pierwsze elektryczne „narzędzie“: maszynka do
strzyżenia włosów „Forfex”

 

Luizjana, USA 1924
Edmond Michel stal na polu trzciny cukrowej, przygladajac sie robotnikom zatrudnionym przy zniwach. Mezczyzni, uzbrojeni w maczety sluzace do scinania grubych lodyg trzciny cukrowej, z trudem przedzierali sie przez gestwine. Mozolna praca przy lejacym sie z nieba zarze. Edmond Michel postanowil jakos temu zaradzic. I tak powstala pierwsza, przenosna pila elektryczna. Wynalazek trafil na pierwsze strony gazet: niedlugo potem, 1 lipca 1924, Edmond Michel i Joseph W. Sullivan zakladaja Electric Handsaw Company, która w 1926 roku zmienila nazwe na Skilsaw Inc. Juz w 1927 roku sprzedano 2000 pil, a firma odnotowala pierwsze zyski. Od 1928 roku do produkcji obudów silnika wdrozono metode odlewu cisnieniowego, w 1930 i 1934 roku program produktów zostal uzupelniony o elektryczny sekator i elektryczne wiertarki. Kolejnymi kamieniami milowymi w historii marki Skil sa: wprowadzenie podwójnej izolacji w 1962 roku oraz pierwsze wiertarki z regulacja predkosci obrotowej. W USA nazwa Skil zaczela byc stosowana jako synonim elektrycznej pilarki tarczowej. Do dzis amerykanscy rzemieslnicy, proszac o podanie pilarki tarczowej, mówia: Give me my Skilsaw!


Stworzenie elektronarzedzia Bosch  W 1931 roku narodzilo sie male elektronarzedzie z silnikiem umieszczonym w  rekojesci. Coraz silniejsza stawala sie potrzeba skonstruowania takiego  wynalazku.

W dziesiatkach tysiecy miejsc pracy potrzebne byly latwiejsze w obsludze i  tansze narzedzia. W segmencie sredniociezkich narzedzi elektrycznych takie próby  juz zostaly podjete. Wielu producentów wytwarza wiertarki oraz inne narzedzia  wyposazone w silniki na prad staly i zmienny. Juz w 1895 roku w Stuttgarcie  skonstruowano pierwsza elektryczna wiertarke reczna. Potem pojawily sie  sredniociezkie narzedzia z uniwersalnym silnikiem przystosowanym do zasilania  pradem stalym lub zmiennym. Wciaz jednak brakowalo malego elektronarzedzia o  smuklej sylwetce, latwego w obsludze, tak wiec w róznych fabrykach podejmowano  próby stworzenia takiego wlasnie narzedzia. W 1932 roku na rynek trafiaja  pierwsze, poreczne elektronarzedzia z silnikiem wbudowanym w rekojesc, ich  przydatnosc musi zostac potwierdzona w praktyce. W firmie Robert Bosch GmbH  zapotrzebowanie wlasne na tego typu narzedzia dalo impuls do rozwoju, którego  rozmiarów nikt jeszcze wtedy nie podejrzewal. W duzych fabrykach Stuttgartu i  Feuerbachu potrzebne byly lepsze narzedzia do produkcji elektrycznego  wyposazenia dla pojazdów. 50 elektrycznych wkretarek z silnikiem w rekojesci  mialo przy produkcji klaksonów Bosch zastapic stosowane dotychczas wkretarki  stacjonarne z walkiem gietkim. Wciaz jednak nikt nie oferuje optymalnych  wkretarek … tak wiec w Boschu rozpoczeto prace nad skonstruowaniem nowego  narzedzia.

Rok pózniej wkretarka Bosch z silnikiem w rekojesci byla gotowa. Niemal  równoczesnie skonstruowano takze szlifierke elektryczna z silnikiem w rekojesci,  i takze ja stosowano poczatkowo dla potrzeb wlasnej produkcji. Urzadzenie  wykorzystywano do szlifowania i polerowania wysokiej jakosci form prasowanych i  tloczonych.
Produkty, które poczatkowo przewidziane byly na wlasne potrzeby, szybko staly  sie oddzielnym segmentem produkcji: juz w 1932 roku jest pewne, ze Bosch wypusci  na rynek cala serie praktycznych elektronarzedzi. I tak, juz w 1933 roku  gotowych jest kilka kolejnych elektronarzedzi Bosch. Najwazniejsza innowacja: wyjatkowo wszech-stronny silnik ręczny do wiercenia, frezowania, szczotkowania, szlifowania i  polerowania. Oprócz tego, kolejna szlifierka, szlifierka do zaworów w silnikach  pojazdów i samolotów oraz w stacjonarnych silnikach spalinowych, nozyce do  ciecia blach i polerka do wygladzania plaskich powierzchni. Pierwsza seria  malych elektronarzedzi z silnikiem w rekojesci debiutuje na rynku!

 

Elektronarzędzia Bosch w codziennej pracy:


Stosowane w rzemiośle, produkcji, przy montażu narzędzi. Elektronarzędzia Bosch są tak wszechstronne jak ich zastosowania!

Trzy uniwersalne elektronarzędzia na stanowisku pracy: czysta oszczędność czasu!

Szlifierka Bosch: szlifowanie formy prasowanej z prędkością 50 000 obrotów na minutę!

Obcinanie krawędzi osłony chłodnicy przy pomocy
nożyc Bosch: szybka i czysta praca!

Dopasowywanie prowadnicy elementu: dzięki
elektronarzędziom Bosch to żaden problem!

Elektronarzędzie Bosch i wiertarka: dwa etapy pracy
wykonywane równocześnie

 

Wkrętarka Bosch na taśmie montażowej:
produkcja klaksonów Bosch!

Bosch: „ręczny silnik"


Najważniejszym chyba urządzeniem był tzw. „ręczny silnik". Doprawdy niewiele było prac, którym nie potrafiłby sprostać. Silnik ręczny był specjalną wersją wiertarki, dzięki odpowiedniemu osprzętowi można nim było nie tylko wiercić, ale także frezować, czyścić szczotką, ścierać, szlifować - krótko mówiąć, wykonywać wszystkie czynności, jakich często wymaga praca rzemieślnika.

Słowo „Universal" stało się popularnym określeniem „ręcznego silnika" Bosch. Wszyscy na świecie wiedzaą co ono oznacza, i faktycznie trudno byłoby o bardziej trafny przydomek, wskazujący na liczne możliwości i praktyczne funkcje tych narzędzi, gdyż:
- uniwersalne jest zasilanie elektryczne,
- uniwersalny jest sposób obsługi,
- uniwersalne są możliwości zamocowania silnika na ławie roboczej,
- uniwersalne są wreszcie zastosowania - w zakładzie rzemieślniczym, w małej firmie i w fabrykach należących do branży mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki.


Podczas szlifowania zaworów...

W głęboko osadzonych, ukrytych otworach...

Podczas produkcji i obróbki…

 

W latach trzydziestych po raz pierwszy zaczęto powszechnie stosować uniwersalne elektronarzędzia, ale w jeszcze większym nawet stopniu narzędzia wysokiej częstotliwości.

Narzędzia wysokiej częstotliwości


Wszędzie tam, gdzie panowały trudne warunki pracy, narzędzia uniwersalne zostały ponownie wyparte, tym razem przez narzędzia pneumatyczne - miało to miejscejeszcze zanim na rynku pojawiły się narzędzia wysokiej częstotliwości. Narzędzia pneumatyczne zdominowały wiele obszarów zastosowań do czasu, gdy wymóg ekonomiczności i niezawodności sprawił, że ponownie powrócono do narzędzi z napędem elektrycznym. Jednak dopiero wraz ze wzrostem częstotliwości silnik indukcyjny trójfazowy można b

yło wykorzystać w elektronarzędziach. Zwiększenia częstotliwości podjęła się po raz pierwszy w 1923 roku firma Ernst Heubach & Co z Berlina, której patenty zostały kupione w 1932 przez Robert Bosch GmbH. Obliczenia wykazały, że optymalny ciężar silnika i przekładni narzędzia uzyskują przy częstotliwościach pomiędzy 150 a 200 Hz. Należy na to zwrócić uwagę przy projektowaniu narzędzi wysokiej częstotliwości: szybkie, małe narzędzia powinny być zasilane prądem o częstotliwości 200 Hz, a wolne, cięższe urządzenia prądem o niższej częstotliwości ok. 150 Hz. Jedyny w Niemczech producent narzędzi wysokiej częstotliwości, firma Robert Bosch GmbH ze Stuttgartu, opracowała na podstawie zastosowań praktycznych szeroki program tego typu produktów. Obejmował on ponad 100 typów narzędzi i oferował właścicielom zakładów niewyczerpany wybór zastosowań …
 

Przykład zastosowania wiertarki wysokiej częstotliwości

Gwinciarka wysokiej częstotliwości przy kotle lokomotywy
 

Wkrętarka wysokiej częstotliwości przy budowie silników

Młot Bosch

Elektryczny młot Bosch jest bodajże najbardziej oryginalnym narzędziem. Podobnie jak inne elektronarzędzia uniwersalne Bosch, także i on jest zasilany prądem. Jego silnik znajduje się wewnątrz, w tej części obudowy, w której spotykany jest także w pozostałych elektronarzędziach Bosch. Obserwując młot Bosch od zewnątrz, możnaby uznać, że nie różni się on niczym od innych elektronarzędzi. A jednak sposób przeniesienia energii silnika na narzędzie jest zupełnie inny.

Aby to zrozumieć, musielibyśmy przyjrzeć się pracującemu młotowi. Różnica jest wyraźnie widoczna podczas wiercenia. Najpierw słyszymy szybkie terkotanie, a gdy popatrzymy uważniej, zaobserwujemy, że wiertło porusza się w tempie krótkich, bardzo szybko następujących po sobie uderzeń, które kruszą kamień. Są to uderzenia połączone z obrotami, przechodzące jedno w drugie, tak że stwarzają złudzenie wyłącznie ruchu obrotowego narzędzia, tak jak to ma miejsce w zwykłej wiertarce. Od 1000 do 5000 szybkich, krótkich uderzeń w ciągu jednej minuty, a przy każdym narzędzie nieznacznie obraca się – tak się dzieje w przypadku wiertła. Oczywistym jest, że młot Bosch może być wykorzystywany także do dłutowania, bez funkcji obrotu!

Szybkie wiercenie młotem Bosch otworówpod kotwy

Młoty Bosch przy osadzaniu elementów mocujących do balustrad

Młoty Bosch są stosowane do szybkiego wyburzania

 

W jaki sposób dochodzi do uderzenia obrotowego w młocie Bosch? Na poniższym przekroju widoczna jest wyjątkowa budowa młota firmy Bosch. Silnik znajduje się w tylnej części narzędzia, z wyraźnie widocznym wirnikiem umieszczonym w stojanie. Do wirnika jest przymocowana na stałe tuleja, w której znajduje się bijak. Obrót wirnika powoduje także obrót tulei bijaka. Na obwodzie bijaka przymocowane są łożyska wałeczkowe, które poruszają się w podłużnych rowkach zlokalizowanych spiralnie wewnątrz tulei bijaka. Przypomina to nieco rowki w lufie pistoletu. Ruch bijaka do przodu automatycznie wiąże się z ruchem obrotowym wymuszonym przez łożyska wałeczkowe poruszające się po spirali wewnątrz tulei.

A oto jak powstaje uderzenie obrotowe: wirnik silnika obraca połączoną z nim tuleję bijaka. Siła odśrodkowa powoduje ruch bijaka a lożyska wałeczkowe na jego obwodzie zaczynają się poruszać na zewnatrz oraz wzdluż spiralnych rowków wewnątrz tulei bijaka.

Bijak swoimi skośnymi powierzchniami uderza na końcu tulei w skośne powierzchnie zespołu mocującego wiertło. Powoduje to, że uzyskiwany jest ruch obrotowy oraz uderzenie do przodu przenoszone na wiertło. Cel został osiagnięty: mocne, szybkie uderzenie połączone z obrotem.

Jak już wspomniano, częstotliwość uderzeń obrotowych wynosiła od 1000 do 5000 uderzeń na minutę. Redukcja prędkości i odskok bijaka po każdym uderzeniu powodowała powrót mechanizmu do pozycji wyjściowej i proces uderzenia zaczynał się od nowa.

Od uderzeń skrętnych do uderzeń dłutujących


Nie ma nic prostszego: aby przejść od wiercenia do dłutowania, niepotrzebny jest żaden specjalny mechanizm przełączający, jak się często sądzi. Użytkownik w ogóle nie ma nic wspólnego z procedurą zmiany typu uderzenia: wystarczy że do uchwytu narzędzia wloży dluto zamiast wiertła i już przez to zostaje zablokowany ruch obrotowy narzędzia. Bijak, poruszany tuleją twornika do przodu i do tyłu wykonuje także podczas dłutowania ruch skrętny. Ale drążek odbierający ten ruch nie może przenieść skrętu dalej. Specjalny element czworokątny, jaki posiadają tylko narzędzia dłutujące, blokuje ruch skrętny i dopuszcza wyłącznie przeniesienie ruchu w przód. W taki właśnie sposób młot Bosch może wykonywać uderzenia dłutujące bez jednoczesnego obrotu narzędzia.

Młot elektryczny posiada niemal nieograniczony zakres zastosowań związanych z dłutowaniem. Dzięki ruchowi dłutującemu młot BOSCH może także wykonywać takie czynności, jak groszkowanie, ubijanie, wytrząsanie czy kopanie oraz wiele innych.

Drugi element czworokątny zapobiega przeniesieniu ruchu skrętnego na narzędzieNawiercanie cegły kominowej przy pomocy młota BOSCH

Następnie ma miejsce dlutowanie cegły przy pomocy młota BOSCH

Prace wykończeniowe również można wykonać tym samym młotem BOSCH

 

O budowie elektronarzędzi Bosch


Chcąc objaśnić prace konstruktora na przykładzie nowoczesnego elektronarzędzia, nie wolno nam wierzyć w to, że wystarczy do tego znajomość pracy przy stole kreślarskim. Jeśli w ogóle brać pod uwagę stół kreślarski, to należy powiedzieć, że w tym przypadku to, co dzieje się na stole kreślarskim, jest silnie uzależnione od doświadczeń praktycznych. Praktyka jest bowiem pierwszym etapem konstruowania narzędzia. Jest ona tym bardziej konieczna, że właśnie w przypadku maszyn stawiane są wyjątkowo wysokie wymogi odnośnie materiałów oraz samej konstrukcji.

Dobre relacje z użytkownikami narzędzi są warunkiem tworzenia dobrych elektronarzędzi. Cały sztab konstruktorów musi bezustannie kursować pomiędzy stołem kreślarskim a warsztatem klienta. Doświadczenia, jakie zdobywają konstruktorzy są cenną podstawą dla konstrukcji, wyboru materiałów i zastosowań powstającego narzędzia.


Szczególna zaleta jest oczywiście posiadanie własnych zakładów. Nowe elektronarzędzie może tutaj przejść swój pierwszy test. Można znaleźć i rozszerzyć jego zastosowania. I firma Robert Bosch GmbH robi użytek z tej wlaśnie zalety. Wspomnieliśmy już, że w przypadku firmy Bosch wykorzystywanie narzędzi na własny użytek stało się impulsem dla powstania nowej linii produkcyjnej. Warsztatom Bosch potrzebne były narzędzia, które spełniały wysokie wymagania odnośnie jakości i wszechstronności. Takie właśnie były pierwsze elektronarzędzia Bosch.

W fazie projektowania Bosch przykłada ogromną wagę do starannego zaplanowania konstrukcji wraz z najdrobniejszymi szczegółami. To narzędzie powinno wykonać całą pracę. A to wymaga mniej wynalazczości, a więcej przemyśleń. Nowości nigdy nie są obliczone na wywołanie sensacji. Ale tam, gdzie pojawia się coś nowego, jest to potrzebne i gotowe do natychmiastowego użytku.

Tylko raz Bosch zbytnio pospieszył się z publiczną prezentacją elektronarzędzia. Był to zresztą obcy wynalazek, który po niewielkich przeróbkach pokazano na targach w Lipsku, w 1932 roku. Okazało się, że kwestia materiałów, z jakich narzędzie wykonano, nie została w wystarczajacym stopniu rozwiązana, dlatego narzędzie cofnięto do fazy projektowania. Dopiero po dwóch kolejnych latach było gotowe do produkcji. A kiedy ponownie zaprezentowano je na targach, a następnie trafiło do tysiąca zakładów, okazało się, jak ogromny wpływ na produkt finalny może mieć praca konstruktorów…

(Źródło: Niemieckie zakłady przemysłowe, Lipsk, 1938)